אורח חיים בריא - הגיינה אישית

 

כפתור - היגיינה אישית.png

מהי היגיינה אישית:

הגיינה אישית נחוצה לנו כדי לשמור על גופנו כדי למנוע הידבקות במחלות.

היגיינה פירושה שמירת ניקיון בריאותי.בשביל לשמור על היגיינה אישית אנו מתקלחים, מסתבנים, מסתפרים מדי פעם,

 רוחצים ידיים וכו'.

מחקרים רבים עומדים על הקשר של מחלות כגורמי סיכון להתפתחותן של מחלות אחרות.
 
מדוע חשוב כל כך לשמור על היגיינה?
 
הסביבה שלנו מלאה בחיידקים – הם נמצאים בבית, בעבודה, במכשיר הטלפון, בשירותים, בידית הדלת, בשולחן, במכונית ובעצם, בכל מקום. ידוע לכולנו, חיידקים יכולים לגרום למחלות ולזיהומים ולהזיק לנו. אם כן, כיצד ניתן לצמצם את המגע איתם? איך נפחית את הסיכויים שלנו להידבק בזיהומים שונים כתוצאה מהעברת חיידקים? האמת – זה די פשוט. שמירה על היגיינה היא הפתרון. שמירה על היגיינה אישית וסביבתית, תצמצם את הימצאותם של חיידקים ונגיפים שונים בסביבתנו ותשמור על בריאותנו.
 
שמירה על היגיינה אישית:
 
שמירה על היגיינה אישית כוללת בראש ובראש הקפדה על רחיצת ידיים, שכן הידיים הן מקור עיקרי להעברת חיידקים וזיהומים שונים. אנחנו אוכלים, נכנסים לשירותים, פותחים וסוגרים דלתות, נוגעים בחפצים, מתעטשים, משתעלים, מקנחים את האף, עובדים על המחשב, ועושים אינסוף פעולות במהלך היום בעזרת הידיים. אם לא נקפיד על היגיינה ונשטוף את הידיים, הסבירות שנידבק בזיהומים היא גבוהה מאוד.
חשיבות גבוהה מאוד יש לשמירה על היגיינה בחדר השירותים. חשוב מאוד לרחוץ ידיים לאחר עשיית צרכים. הידיים מלאות בחיידקים שעלולים לגרום למחלות וזיהומים שונים. אדם שלא שומר על היגיינה לאחר שהייה בשירותים, עלול להכניס את ידיו לפה ולהידבק בזיהומים שונים ואף להעביר חיידקים לאנשים אחרים, באמצעות מגע עם ידית הדלת או אפילו לחיצת יד. בכל פעם שאנחנו לא שומרים על היגיינה אישית, יש לכך השפעה לא רק עלינו, אלה גם על אנשים אחרים בסביבתנו.
שמירה על היגיינה אינה תולדה של העולם המודרני. כבר לפני מאות שנים, היו מודעים לחשיבות שיש לשמירה על היגיינה ועל היותן של הידיים מקור להעברת חיידקים.
בנוסף, מחקרים רבים קובעים ללא צל של ספק, כי שמירה על היגיינה מסייעת במניעת מחלות והפצתן. משרד הבריאות קובע גם הוא, כי כדי לשמור על היגיינה אישית, חשוב מאוד להקפיד על רחיצת הידיים במים ובסבון.
 
שמירה על היגיינה סביבתית:
 
על מנת לשמור על היגיינה ולמנוע ככל האפשר הפצתם של חיידקים ונגיפים שונים, יש להקפיד על סביבה נקייה כמה שיותר. יש להקפיד לנקות את משטחי העבודה, השולחן, המקלדת, הטלפונים וכדומה, על מנת שנהיה כמה שפחות חשופים לחיידקים בסביבה שלנו ולא נעביר חיידקים לאחרים. גם שמירה על היגיינה בבית הפרטי שלנו היא חשובה מאוד, על מנת לשמור על עצמנו ועל בני ביתנו.
ישנן סביבות עבודה המצריכות שמירה על היגיינה ברמה גבוהה מאוד, כמו קופות חולים, טיפות חלב, בתי חולים ועוד. מקומות אלה מלאים בחיידקים, שללא שמירה על היגיינה קפדנית ביותר, יעברו במהירות מאדם לאדם. לעתים אנו מבקרים בבתי חולים ונדבקים במחלה ואפילו החולים עצמם נדבקים במחלות אחרות. החיידקים נמצאים בכל מקום, בעיקר בסביבה כזו. חשוב שכל אדם המבקר או בעל תפקיד ישמור על היגיינה אישית וידאג לרחוץ את ידיו לאחר הביקור או במעבר בין חולה בחולה. רופאים ואחיות חייבים לשמור על היגיינה וסטריליות ברמה גבוהה ביותר בעת כל טיפול, ניתוח וכדומה, על מנת למנוע העברת חיידקים – חוסר היגיינה יכול לסכן חיים. בנוסף, יש לדאוג לשמור על היגיינה בסביבת העבודה עצמה ולחטא את המקום ככל האפשר.
 

גורמים מזהמים נמצאים בכל מקום ועוברים בעיקר דרך הידיים - סיבה טובה להקפיד על שטיפתן לא רק ביציאה מהשירותים.

 (אילוסטרציה: ShutterStock)
כבר לפני למעלה מ-200 שנה הבינו, ששמירה על היגיינת הידיים היא החשובה ביותר למניעת העברת מזהמים בין אנשים וכבר אז המליצו על רחיצת הידיים בחומרים מחטאים כדי למנוע העברת חיידקים ומחלות מדבקות.
מחקרים רבים שנעשו בשנים האחרונות הוכיחו, כי על מנת למנוע העברת מחלות יש לשטוף ידיים. חולים רבים המאושפזים בבתי חולים נדבקים לעתים קרובות במחלות חדשות בעת האשפוז רק בגלל שהאחות לא הקפידה לשטוף ידיים, או לא טרחה לנקות את ציפורניה כראוי. הידבקות במחלות חדשות יכולה להיגרם גם בעקבות מנתח שלא שמר על היגיינה ראויה לפני הניתוח.
 
 

סכנת הידבקות

לא רק בבתי חולים אפשר לראות את הזלזול בהיגיינה, גם בבתי הספר ובגני הילדים, שם הסיכוי להידבק גבוה מאוד, במיוחד כאשר מדובר בתקופת מחלות. למשל, כשהגננת עוברת מילד לילד ומקנחת את אפו ואינה דואגת לרחוץ את ידיה בין אחד לשני. כך קורה שרוב ילדי הגן שוכבים חולים בבית באותו זמן.
גם סביבת הבית אינה חפה מסכנת הידבקות. גם אם מנקים את הבית פעם בשבוע ודואגים לסביבה נקייה בתחומי המחייה בתוך הבית, חשוב להקפיד על היגיינה אישית כדי למנוע סכנת הידבקות, במיוחד כשגרים בבית מספר אנשים. למשל: ידוע כי תינוקות שמקבלים את חיסון הפוליו מוגנים מפניו, אולם החיידק מופיע בצואה. לרוב, הורים אינם שוטפים את ידיהם אחרי החלפת חיתול וכך בעצם הבית הופך למקום קינון לחיידקי הפוליו. ולא רק פוליו, כל חיידק אחר, כמו דלקת קרום המוח, שפעת ועוד.
העיסוק בהיגיינה נוגע בכל תחום בחיינו, החל מהיגיינה אישית, שמירה על טריות המזון ועד היגיינה בסביבת החיים שלנו. לכן, לשימוש בתכשירי חיטוי היגייניים ללא צורך בשימוש במים מספר יתרונות עיקריים: מניעת העברת מחלות, אין צורך בשימוש בכיור ובברז (שבמקומות ציבוריים ואף בסביבה הביתית יכולים להיות מזוהמים) ויש ניידות רבה - בעיקר להורים לילדים המשחקים בחצר.
 
 

היגיינת הידיים:
(אילוסטרציה: ShutterStock)

על מנת להרוג חיידקים, יש להשתמש בחומרים המכילים אלכוהול או כל חומר חיטוי אחר. ולכן, במקום שבו אין מים וסבון מומלץ להשתמש בג'לים לשמירה על היגיינת הידיים. מוצרי היגיינה אלו נחלקים לשני סוגים עיקריים: אלו המיועדים להיגיינה של הידיים ואלו שמיועדים לניקוי משטחים בסביבת המחייה שלנו, כמו: מקלדות, עכברים, אסלות, ברזים ועוד.
לפני מספר שנים, כאשר רק התחילו לשווק את מוצרי ההיגיינה לציבור הרחב, חוו המשתמשים יובש בעור הידיים, מכיוון שמוצרים אלו מכילים אלכוהול לחיטוי. כיום המוצרים השתדרגו, ובעת בחירת ג'ל לניקוי הידיים חשוב לבדוק כי הוא מכיל לפחות 60% אלכוהול לחיטוי, חומרי לחות כמו אלוורה להרגעה וליחוח העור, רכיבים ליצירת שכבת הגנה מפני זיהומים ולמניעת גירויים וויטמינים A ו-E, שתורמים להגנה על עור הידיים וטיפוח העור.
בכדי להשיג תוצאות אופטימליות בשימוש בג'ל היגייני לידיים, מומלץ לשים על היד כמות ג'ל שאינה עולה על גודלו של מטבע שקל. כמו כן, רצוי לשפשף את הג'ל על הידיים לא פחות מ-15 שניות, עד שהידיים יבשות לחלוטין.

טיפים למניעת העברת מחלות ומזהמים

• בבית - ידיות של דלתות, מזוזות, ברזים וכל מקום בו נוגעים מספר אנשים, הם מקורות קריטיים להעברת חיידקים. לכן, יש להקפיד על ניקיון שוטף וקבוע של משטחים אלו.
• במגרש המשחקים - לאחר השימוש במתקנים שבמגרש, מומלץ לנקות לילד את הידיים במים וסבון ואם אין בנמצא - יש להשתמש בג'ל לניקוי הידיים. חשוב ביותר לדאוג להיגיינת ידי הילד במיוחד לפני שהוא לוקח לידיו פרי או חטיף אחר.
• זמן רחיצת הידיים - חשוב מאוד להקפיד על ניקוי כפות הידיים אחרי שימוש במתקנים חשופים, לאחר התעטשות, לפני הבישול והאכילה ואחרי החלפת חיתול. בנוסף, חשוב להקפיד על ניקוי אזור המחייה של הכלב או החתול ולנקות את הידיים אחרי נגיעה בפח הזבל, קרש החיתוך של הסלט, מטלית המטבח וכלים שבאו במגע עם מזון חי.
 
(אילוסטרציה: ShutterStock)
 
 
• במכון הכושר - בעת השימוש במכשירים יש להניח עליהם מגבת אישית למניעת מגע ישיר איתם. אין להשתמש ולשתף אחרים בשימוש במגבת, ציוד לטיפוח אישי כמו מכונת גילוח, תכשירי טיפוח (דיאודורט וכו').
• ביקור חולים - בעת ביקור בבית חולים, בקופת החולים, או במרפאת הרופא, יש לבקש מהרופא או מצוות האחיות לרחוץ ידיים לפני המגע ולאחריו. מומלץ בעת היציאה מהמרפאה, או אחרי נגיעה במעקה של מיטת החולה להקפיד על שטיפת הידיים.