נווט למעלה
 
בהתאם להחלטת ממשלת ישראל, הוכרז יום כ"א בטבת, יום הולדתו של אליעזר בן יהודה, כיום מיוחד לכבוד הלשון העברית.

ציון יום מיוחד כ"יום הלשון העברית" נועד לחנך לאהבת השפה ולשימוש ראוי בה בדיבור ובכתיבה, להעמיק את טיפוח הידע הלשוני וכישורי השפה ולהבליט את מקומה של השפה העברית בתחייה הלאומית היהודית, במורשת ובמקורות היהודיים, בתרבות ובחברה בישראל.

לשפה העברית מקום מיוחד באמונה, במורשת ובתרבות היהודית ותפקיד מרכזי בתודעה​.


 
 


אליעזר בן-יהודה  נולד בכ"א בטבת  1858 . בן יהודה הוא מחולל החייאת הדיבור העברי בארץ ישראל בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, והדמות המזוהה ביותר עם תהליך זה, לאחר שבמשך דורות הייתה שמורה בכתב ושימשה בעיקר לתפילה וללימוד תורה. מייסד ועד הלשון העברית, מייסד ועורך עיתון "הצבי" וכתב העת השקפה, ומחבר מילון בן-יהודה.

בן-יהודה פעל להפיכת השפה העברית לשפת היומיום בארץ ישראל. "דבר עברית והִברֵאתָ", אמר למכר שהתלונן באוזניו על מחלתו. בנו בן-ציון (ששינה את שמו לאיתמר בן אב"י) נולד בט"ו באב תרמ"ב (31 ביולי 1882), והיה "הילד העברי הראשון" – משום שבביתו שמע את הלשון העברית משמשת בשפת היום יום, עד שהפכה להיות לו לשפת אם. בן-יהודה סבר שיש להקפיד על דיבור עברי בלבד גם בחינוך ובהוראה. הוא עצמו לימד תקופה קצרה בעברית בבית הספר "תורה ומלאכה" של אליאנס בירושלים, אולם פרש לאחר זמן קצר מטעמי בריאות. הרעיון של לימוד עברית בעברית מצא אוזן קשבת בחלק מן המושבות של העלייה הראשונה, שם קמו בתי ספר עבריים.

בן יהודה ייסד את עיתון "הצבי" כדי להראות את האפשרות להשתמש בשפה העברית כשפה יומיומית, וכן ייסד עיתון לילדים שנקרא "עולם קטן".

כדי להראות את אוצר המילים הגדול שניתן להשתמש בו החל לחבר את המילון העברי, שנודע לימים כמילון בן-יהודה, שבו כלולים רבים מחידושי הלשון שלו. המילון הוא מילון היסטורי, ולכל מילה בו מובאת רשימה ארוכה של מובאות ממקורות עבריים קדומים שבהם היא מופיעה.

החייאת אוצר המילים וחידושי מילים: כשאליעזר בן-יהודה חידש את השפה העברית, הוא לא עשה בחינת יש מאין. התנ"ך שימר במשך דורות את שפת האבות, ספרות תורנית נרחבת במשך הדורות, ובן-יהודה צריך היה לשלוף את השפה מהכלי שבו היא נשתמרה ולהביאה שנית לחיים. לעתים לקח מילים שהייתה להן בתקופת התנ"ך משמעות מסוימת, והתאימן לצרכים של ימינו, כגון: "אקדח", "תשבץ" ו"מלט", שמצאו את מקומן בגלגול חדש. מספר המילים שחידש בן-יהודה אינו עולה על 300, ובהן נכללות: "מדרכה", "מברשת", "גלידה" ו"רכבת".​ 


Brain Break.pptהתעמלות בוקר

חידה שבועית
חידה התומר.PNG


 

בשבוע הקרוב נציין את שבוע הבטיחות בדרכים בסימן "חגורת בטיחות מצילה חיים".

במהלך השבוע הילדים בשכבות הגיל השונות יבצעו

משימות מתוקשבות סביב נושא הבטיחות בדרכים.

 

ביום שישי ה-25/11 ייערך יום שיא שיכלול מפקד בוקר, פעילות בכיתות, הפסקה פעילה ולסיום - הצגה.

 

להצגה אנו מתכבדים להזמין סבים וסבתות - לצפות ולהנות!

 


 

בברכת שבת שלום

 

מיכל קופר - רכזת זה"ב.​

 

 
יצחק רבין נולד בירושלים בשנת 1922. הוא למד בבית הספר החקלאי "כּדוּרִי", בעיקר את מקצועות החקלאות.
 

כבר בזמן לימודיו, התחיל רבין בפעילות במסגרת "ההגנה". הימים היו ימי השלטון הבריטי בארץ ישראל. רבים מבני הארץ התגייסו ל"הגנה", כדי להגן על היהודים בארץ ישראל ולפעול למען הקמת המדינה.

 

בגיל 19 הצטרף יצחק רבין לפלמ"ח. בשנת 1945 כבר היה סגן מפקד הגדוד הראשון של הפלמ"ח.

 

בשנת 1948, במלחמת השחרור, פעל רבין בתור קצין מבצעים, ובעיצומה של המלחמה התמנה למפקד "חטיבת הַרְאֵל", שנלחמה על פתיחת הדרך לירושלים הנצורה.

 

לאחר מלחמת העצמאות הוקם צה"ל, ורבין הצטרף לשורותיו. הוא מילא תפקידים רבים וביניהם: אלוף פיקוד הצפון, ראש אגף מִבְצָעִים וסגן הרמטכ"ל. בין השנים 1964–1968 כיהן רבין בתפקיד הרמטכ"ל, ופיקד על הצבא במלחמת ששת הימים.

 

בשנת 1992, שוב נבחר יצחק רבין לראשות הממשלה. הוא האמין שאפשר לחולל שינוי ורצה שבמדינת ישראל לא יפרצו עוד מלחמות. הוא פעל רבות למען השלום והחל במשא ומתן להשגת שלום עם המדינות השכנות.

 

לאחר משא ומתן עם הפלסטינים, נחתמו עמם בשנת 1993 הסכמי אוסלו.

 

אולם, לא כולם תמכו בצעדיו של רבין. הציבור בישראל היה מפולג ורבים הפגינו נגד ממשלתו של רבין ונגדו אישית.

 

בארבעה בנובמבר 1995 נערכה עצרת תמיכה בהסכמי השלום בכיכר מלכי ישראל בתל אביב. סִיסמת ההפגנה הייתה: "כן לשלום – די לאלימות".

 

לאחר שירד יצחק רבין מבמת הנואמים, הוא נורה בגבו בידי יגאל עמיר, מתנקש יהודי. רבין נפצע קשה מאוד, הובהל לבית החולים, וכעבור זמן קצר נפטר. היריות קטעו את חייו של יצחק רבין ואת פעילותו למען השלום בין ישראל לפלסטינים.

 

ביל קלינטון, נשיא ארה"ב באותם הימים, נאם לאחר הֵרָצְחוֹ של יצחק רבין ואמר בעברית: "שלום, חבר" – ביטוי שהפך מאז לסמל של תהליך השלום.

 

לאחר הרצח, נקראו מקומות רבים, כגון: בתי ספר, רחובות וכיכרות, על שמו של יצחק רבין. בשנת 1997 הוקם מרכז יצחק רבין ובו פעילויות להנצחת זכרו ופועלו.

 
 

 
 
 
 

 פעילות נתיב האור

 
Access is denied. (Exception from HRESULT: 0x80070005 (E_ACCESSDENIED))
To link to a library that contains images and configure the web part, open the tool pane.

 
 

  תמונות מתחלפות

 
Access is denied. (Exception from HRESULT: 0x80070005 (E_ACCESSDENIED))
To link to a library that contains images and configure the web part, open the tool pane.

 

 

 

 

 משלנו

 

 

הורים יקרים,

 

אנו גאים להציג בפניכם אפליקציה חדשנית וייחודית, המאפשרת לכם להתעדכן בנעשה בכיתה ובבית הספר. פתחו את הקובץ המצורף והחלו להתעדכן

ברקוד לכניסה לאתר גם בסלולר, מומלץ לצפייה בfirefox וOpera